Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Günümüz Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Sempozyumu

02.05.2017

28-29 Nisan tarihlerinde Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Günümüz Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik” Sempozyumumuzda, sektörün öncü firmalarından uzman isimleri Güney Yerleşke Konferans Salonumuzda ağırladık.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Genel Sekreterimiz Doç. Dr. M. Lütfi Arslan, konuşmasında Endüstri 1.0’dan Endüstri 4.0’a doğru yaşanan evrimi anlattı. Çocuk işçilerin sefaleti üstüne kurulmuş Endüstri 1.0’ın ardından, Ford’un geliştirdiği bant sistemi ve otomasyonla anlamsızlığı iş edinmiş çalışan tipinin ortaya çıktığını ve sonrasında insanın insan olduğu anlayışıyla birlikte personel kavramının doğduğunu aktaran Genel Sekreterimiz, 1970’lerde bilgisayarların ortaya çıkışının “insan kaynağı” kavramını doğurduğunu belirtti. Günümüzdeki Endüstri 4.0’ın anlayışının insan kaynakları ve yetenek yönetimine açılımını ve bilişim teknolojileri geliştikçe, makinelerle yarışacak kalifiye insan ihtiyacının arttığını vurgulayan Doç. Dr. Arslan, gelecekte Endüstri 5.0’da artık kalp ve etiği öne alan daha farklı bir insan tipinin ortaya çıkacağı düşüncesiyle gelecek için ümitli olduğunu söyledi. Sektörde robotlardan kaynaklanan işsizlik tehditleri karşısında genel bir karamsarlık havası olduğunu ve 2 günlük sempozyumda hepimizi ilgilendiren bu konuların güvenlik açısından ele alınacağını belirten Genel Sekreterimiz, etkinliği düzenleyen Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Öğrenci Konseyi ile tüm katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından sektörün öncü firmalarının temsilcileri 2 gün boyunca BT’nin ne olduğu, üretim sektöründe BT’nin kullanımı, artan dijitalleşme talebi ve güvenlik ihtiyacı ile siber güvenliğin evrimi gibi önemli konuları derinlemesine ele aldılar. İlk günün konuşmacıları sırasıyla “Endüstride Bilişim Teknolojileri” konusu ile Akçansa firmasının Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürü Evren Öcal; “Siber Güvenlikte Proaktif Yaklaşım” konusu ile Outpost24 firmasından Ümit Soray; “Bilgi Güvenliği Optimizasyonuna TOGAF Yaklaşımı” konusunda konuşan Kodgen firmasından Aşkın Emanet; “Kullanıcı Davranışlarını Temel Alan Siber Güvenlik Yaklaşımları” konusunu ele alan ForcePoint temsilcisi Serkan Canbaz; “Zaafiyet Yönetimi” konusuyla Secureway’dan Can Tarakçı; Trend Micro firmasından konuşmasında “Siber Güvenlik Nedir, Neler Yapılmalıdır?” sorularına cevap arayan Mehmet Dağdevirentürk; Veri Kurtarma Hizmetleri Ltd.’den “Veri Kurtarma” konusunda konuşan Serap Günal; Korun Bilgi Teknolojileri A.Ş.’den “ZeroTrust ve Defansif Bilgi Güvenliği Yaklaşımları” konusu ele alan Kayra Otaner; “Kritik Güvenlik Kontrolü ve Siber Hijyen” başlıklı konuşmasıyla Akçansa firmasının temsilcisi Erman Ateş; “Bulut Bilişim Trendleri” konusunu ele alan Kriweb İnternet Hizmetleri’nin Yönetici Ortağı Mehmet Ali Öğün ve TürkNet’ten “Örüntü Tanıma ve Analiz Yöntemleriyle Hizmet Kalitesinin Arttırılmasına Yönelik Anormallik Tespit Uygulaması Geliştirmesi” konusunu işleyen Büşra Keleş idi. Sempozyumun ikinci gününde ise, Cezeri SGA’nın üç temsilcisi Uğurcan Atasoy, Ali Ardınç ve Osman Doğan, “Siber Güvenlik” konusunda dinleyicilerle sohbet havasında konuştular. Program, konuşmacılara sertifika takdimi ile sona erdi.